Wszystko co musisz wiedzieć o pompach próżniowych i próżniowaniu
Wszystko co musisz wiedzieć o pompach próżniowych i próżniowaniu

W dzisiejszym artykule odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie pomp próżniowych.

Co to jest pompa próżniowa? 

Pompa próżniowa to podstawowe urządzenie do obsługi układów klimatyzacyjnych, chłodniczych i pomp ciepła. Służy do usuwania powietrza i wilgoci z układów, tworząc w nich próżnię, czyli niskie ciśnienie. Pompy próżniowe różnią się pojemnością i zdolnością osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia próżniowego. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią pompę, która będzie w stanie sprostać stawianym jej wymaganiom. Dobre pompy próżniowe są wydajne, trwałe i cieszą się długą żywotnością. Dzięki pompie próżniowej, instalacje klimatyzacji, chłodnictwa i pompy ciepła mogą działać z większą niezawodnością i efektywnością, co przekłada się na komfort i oszczędność energii dla użytkowników tych systemów.

Którą pompę wybrać - pompę jednostopniową czy pompę dwustopniową? 

Na chwilę obecną najczęściej wybieranymi pompami przez instalatorów są pompy dwustopniowe, ponieważ pozwalają one osiągnąć niższą próżnię w stosunku do pomp jednostopniowych. Pompa dwustopniowa pozwala osiągnąć próżnię na poziomie 15-20 mikronów, natomiast jednostopniowa to poziom ok. 150 mikronów. Im niższy ten poziom / ta wartość, tym lepiej.

Jak wydajność pompy wpływa na czas próżniowania? 

Na rynku można znaleźć wiele pomp próżniowych. Te mniejsze modele osiągają wydajność na poziomie 40-50 litrów. Modele większe to wydajność na poziomie 200 litrów na minutę, a nawet więcej. Pompa o dużej wydajności pozwala szybciej odessać powietrze z układu, ale należy pamiętać, że nie wydajność pompy, a czas próżniowania, jest tutaj istotny.

Który model pompy wybrać do klimatyzacji?

W przypadku, jeżeli chcesz używać pompy do obsługi układów klimatyzacyjnych pracujących na czynniku R32, warto wybrać taką pompę, która jest dostosowana do pracy z tym czynnikiem. Zabezpiecza nas ona przed ewentualnym zapłonem silnika, który może być np. rozpuszczony w oleju, i serwisując taki układ, opary tego czynnika dostając się na pompę próżniową, nie spowodują zapłonu.

Ile czasu trwa próżniowanie? 

Tak naprawdę nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wpływa na to wiele czynników: długość instalacji, temperatura otoczenia, wielkość układu, ale najbardziej istotny jest poziom zawilgocenia układu, który będzie obsługiwany. Jeżeli w układzie mamy duży poziom zawilgocenia, proces próżniowania powinien trwać tak długo, dopóki nie upewnisz się, że został już wykonany. Pierwszą metodą określenia czy ta próżnia już dobiegła końca, jest obserwowanie urządzenia. Na początku próżniowania spod korka wylotowego (poniżej) wydobywa się mgła olejowa. Jest ona najbardziej intensywna na początku próżniowania i w jego trakcie powoli zanika, aż do momentu aż pompa przestanie ‘dymić’.

pompa próżniowa korek wylotowy

Bardziej precyzyjnym określeniem poziomu próżni jest obserwowanie wakuometru (poniżej). Jest to element, który pozwala sprawdzić jaki mamy poziom próżni, i w zależności od modeli, pompy mają wakuometry wskazówkowe lub cyfrowe, które są bardziej precyzyjne. Dzięki nim możemy kontrolować jak przebiega próżnia.

pompa próżniowa wakuometr

Jeszcze bardziej precyzyjnym narzędziem do określenia przebiegu próżniowania i czy próżnia została osiągnięta, jest użycie zewnętrznego wakuometru, który jest elektroniczny i pozwala na bardzo precyzyjne określenie próżni. W takich modelach możemy często zobaczyć przebieg wykresu. Jeżeli jest on płaski i nie ma sytuacji, że mamy na nim skoki, to możemy stwierdzić, że poziom próżni jest już wystarczający i zakończyć proces. Nie ma tu jednak złotego środka. Nie jesteśmy w stanie określić czy wystarczy 15 lub 30 minut. Proces próżni musi się prowadzić tak długo, dopóki nie zostanie ona osiągnięta.

Powyższe wyjaśnienia obejrzysz również w naszym filmie (poniżej).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium